
Shireen 2.2~2.7 GHz SWaP Bi-directional Amplifier 40 Watt Output
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
Shireen's advanced SWaP bi-directional amplifier delivers 40W output power across the 2.2~2.7 GHz frequency range, optimized for UAV, MANET, and tactical wireless applications. Designed with high-speed auto TX signal detection, rapid switching, and compatibility with modern TSM and MANET waveforms, this rugged amplifier ensures reliable communication performance in demanding mobile and aerial environments.
Key Features
Low SWaP
Ultra-compact SISO design ideal for UAV and size-constrained applications
Auto Detection
High speed auto TX signal detection and switching at <1 µs
Waveform Compatible
Compatibility with all modern and emerging MANET, TSM waveforms
Manual Control
Manual TX control with optional 5V or 3V TTL
Temperature Monitoring
Available temperature sensor readings with LED indication
Status LEDs
Bi-color LED indicators for Tx/Rx mode and temperature status
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 2200~2700 MHz |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Tx Peak Power | 40W |
| Transmit Gain | 27 (±1) dB, (20dB optional) |
| Tx Input Power | 2 dBm min (±2); 23 dBm max |
| Rx Gain | 13 ± 1 dB |
| Noise Figure | <2.5 dB |
| T/R Switching | Auto switching at <1 µs |
| LED Indicators | Red for Rx (default mode), Green for Tx; Temperature <70°C LED Green, Temperature >70°C LED Red |
| DC Power | 28VDC 3.5A Max |
| DC Power Range | 24-30 VDC |
| Power Consumption | With 28VDC, 30mA Rx, 3A @ 30W Tx CW |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C |
| Temperature Sensor | Indicator LED Green <70°C, Red >70°C |
| Dimensions | 3.3" x 1.96" x 0.6" With mounting Flange |
| RF Connector | Radio Input: MCX-F, ANT Output: MCX-F |
| Power Connector | 10 Pin M80-Header connector or Fly lead Optional |
| Weight | 109 g |
Certifications






