
Hover to zoom
Shireen 2.4~6.0 GHz Bi-directional Amplifier OEM Version
Brand: ShireenModel: SHR58601-03 In Stock
100% GenuineOriginal, factory-validated
Standard Manufacturer WarrantyEnhanced, business-grade
Years of ExpertiseEstablished, delivery-centric
Condition
1
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
This bidirectional Amplifier (OEM Version) is designed to cover broad frequency ranges. Ideal for high-speed data radios and OEM applications.
Key Features
Wideband Frequency Range
Operates from 2.4 GHz to 6.0 GHz and covers the military 4.4 GHz band.
High-Speed Switching
High-speed Tx/Rx switching circuit allows smooth operation with data radios.
OEM-Ready Design
Small PCB form factor facilitates easy integration into bespoke systems.
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 2400 - 6000 MHz |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Transmit Peak Power | 41dBm +/- 1 |
| Transmit Gain | 16 dB +/- 2 (28dB optional) |
| Transmit Input Power | -2dBm min 20dBm max |
| Receive Gain | 20~22 dB |
| T/R Switching Speed | < 1 µs |
| Noise Figure | ≤ 5 dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default Mode), Green for Transmit |
| Power Consumption @ 28V DC | 130mA Rx, 2.0A Tx |
| Operating Temp | -40 °C to + 70 °C |
| DC Power | 28 V DC |
| Dimensions | 4.6”x2.8” |
Certifications






