
Shireen 225 MHz~3 GHz Bi-directional Amplifier 20 Watt Battery Powered BDA
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
Portable wideband bi-directional amplifier designed for secure field communications across 225 MHz to 3 GHz. This compact SWaP series battery-powered BDA supports TDD operation, rapid auto switching, integrated DC-DC conversion, and compatibility with AN/PRC-148® battery mounts for mission-critical military, commercial, and OEM deployments.
Key Features
Ultra-Wideband Coverage
Extremely wide operating range from 225 MHz to 3 GHz
Battery Powered
Directly mountable battery pack for quick and secure field operation
AN/PRC-148 Compatible
AN/PRC-148® compatible battery mount with secure lock pin
Flexible Battery Options
Can be used with various capacity (Ah) battery packs
Integrated DC-DC
12-36 VDC range with integrated DC-DC converter
Extended Runtime
Close to 6 hours of operation with 7Ah battery pack
Field Ready
Rugged design ideal for tactical and field deployment
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 225~3000 MHz |
| Operating Mode | TDD, TIME DIVISION DUPLEX |
| Tx Peak Power | 43 dBm |
| Transmit Gain | 12 ± 2 dB |
| Tx Input Power | 5 dB min, 34 dB max |
| T/R Switching | Auto Switching at <1µs |
| Rx Gain | 12 ± 2 dB |
| Noise Figure | < 5 dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default), Green for Transmit |
| Battery Pack | Sold Separately — AN/PRC-148® compatible with secure lock pin |
| DC Power | 12-36 VDC: BDA comes with integrated DC-DC Converter |
| Operating Time | 5.8 Hrs, 0.74A avg. current draw with 12V, 7Ah, 90% efficiency battery pack @ 915MHz, 10% Tx duty cycle, & 10W Tx output |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (158 °F) with appropriate heatsinking |
| Dimensions | 6.5" (165.1 MM) X 2.64" (67.1 MM) X 1.5" (38.1 MM) WITH BATTERY PACK & WITHOUT CONNECTORS |
| Weight | 27.7 Oz (785.3 g) with battery pack |
Certifications






