
Hover to zoom
Shireen 300-500MHz 20 Watts Outdoor Amplifier
Brand: ShireenModel: 70350 In Stock
100% GenuineOriginal, factory-validated
Standard Manufacturer WarrantyEnhanced, business-grade
Years of ExpertiseEstablished, delivery-centric
Condition
1
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
High-performance RF power amplifier for strong communication at mid-band frequencies. Works within the range of 300-500 MHz and ensures clarity and stability of signals. Outdoor-friendly, compact, rugged, and highly efficient.
Key Features
Unmatched Performance
The amplifier offers 20W of output power and ensures smooth signal transmission in highly demanding communication environments.
Designed for the Outdoors
Outdoor housing with power over coax allows the amplifier to withstand the full rigors of the weather and ensures long-term performance in outdoors.
Compatible with TDD Radios
Designed to work with TDD radios and offers rapid switching between Tx and Rx modes.
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 300 - 450 MHz |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Transmit Power | 43dBm, 20 Watt |
| Transmit Gain | 28dB |
| Transmit Input Power | 0dBm min 15dBm max |
| Receive Gain | 15 dB |
| Noise Figure | <3dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default mode) Green for Transmit |
| Power Consumption @ 12VDC | 130mA @ Rx, Max 3.4A @ Tx |
| Operating Temp | -40 °C to + 65 °C |
| DC Power | 12V DC via power over coax, using DC injector |
Certifications



Similar Products

Shireen
Shireen 4.4~5.0GHz 50watt High Power Bidirectional Amplifier

Shireen
Shireen 2.4~6.0 GHz Bi-directional Amplifier Outdoor Version with powered via DC injector

Shireen
Shireen 2.4~6.0 GHz Bi-directional Amplifier Indoor Version with direct power feed

Shireen