
Hover to zoom
Shireen 4.0~5.0 GHz Bi-directional Amplifier
Brand: ShireenModel: 45010 In Stock
100% GenuineOriginal, factory-validated
Standard Manufacturer WarrantyEnhanced, business-grade
Years of ExpertiseEstablished, delivery-centric
Condition
1
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
Engineered for the 4.4 GHz military brand, this solid state power amplifier covers the entire 4.0–5.0 GHz spectrum. It ensures reliable operation under challenging conditions, with optimized efficiency.
Key Features
Military-Band Optimized
Designed for the 4.4 GHz military band for robust communication in defense and tactical operations.
Dynamic Modulation Support
Automatically adjusts power for OFDM radios and reduces peak power for enhanced Error Vector Magnitude (EVM).
Outdoor and OEM Ready
Packaged in watertight housing for outdoor use with Power over Coax (PoC) capabilities and available in PCB form for integration into OEM systems.
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 4000 - 5000 MHz |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Transmit Peak Power | 43dBm +/- 1 |
| Transmit Gain | 21 dB +/- 2 |
| Transmit Input Power | 3dBm min 20 dBm max |
| Receive Gain | 20~22 dB |
| Noise Figure | 3.5 dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default Mode), Green for Transmit |
| Power Consumption @ 28V DC | 100mA Rx, 3.1A Tx |
| Operating Temp | -40 °C to + 70 °C |
| DC Power | 28 V DC |
| Dimensions | 4.5”x3.5” |
Certifications






