
Hover to zoom
Shireen 700MHz Bidirectional Amplifiers
Brand: ShireenModel: 70725 In Stock
100% GenuineOriginal, factory-validated
Standard Manufacturer WarrantyEnhanced, business-grade
Years of ExpertiseEstablished, delivery-centric
Condition
1
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
Bidirectional RF amplifier for powerful and reliable signal amplification. Works seamlessly with all types of radios. Its robust weatherproof housing ensures durability and power over coax functionality simplifies installation while reducing wiring complexity.
Key Features
Reliability High Power Performance
Equipped with high output of power and works well in all reception or transmission requirements.
Designed for Outdoor Applications
Weather-proof house material enables the amplifier to resist tougher climatic conditions.
Ease of Installation
The Power over Coax feature simplifies the installation process of installation and deployment with minimal need for additional wiring.
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 750 MHz (800MHz~950MHz optional) |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Transmit Power | 44 dBm, 25 Watt |
| Transmit Gain | 22 dB, +/- 1dB |
| Transmit Input Power | 0 dBm min 24 dBm max |
| Receive Gain | 24 dB, +/- 3dB |
| Noise Figure | <3dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default mode) Green for Transmit |
| Power Consumption | Rx: 200mA Tx @ CW with 10W output: 1200mA Tx @ CW with 25W output: 2300mA |
| Operating Temp | -40 °C to + 70 °C |
| DC Voltage | 28V DC |
Certifications






