
Hover to zoom
Shireen 1765~2250MHz 20 Watts Bidirectional Amplifier OFDM.
Brand: ShireenModel: 70-221 In Stock
100% GenuineOriginal, factory-validated
Standard Manufacturer WarrantyEnhanced, business-grade
Years of ExpertiseEstablished, delivery-centric
Condition
1
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
Bidirectional RF amplifier designed for network extension across terrestrial and airborne networks. Integrates with all TDD radios that require high-speed switching between TX and RX modes.
Key Features
High-Efficiency Amplification
Operating range of 1765-2250MHz and 20W output power to optimize connectivity and signal strength.
Adaptability
Weatherproofed construction designed to perform operations in outdoor applications under extreme environments.
Military Grade
Specifically made for military applications involving secure, long-range communication systems.
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 1765 - 2250 MHz |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Transmit Power | P1dB 43dBm, 20 Watt |
| Transmit Gain | 12dB +/-2dB (up to 18 available) |
| Transmit Input Power | 5dBm min 33 dBm max |
| Receive Gain | 10dB +/-3dB, (15 dB optional) |
| Noise Figure | <3dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default Mode) Green for Transmit |
| VSWR | Amp is capable to handle 10:1 VSWR |
| Power Consumption @ 28V DC | 100mA @ Rx, Max 3A @ Tx (depending upon TX duty Cycle) |
| Operating Temp | -40 °C to + 65 °C at ambient conditions |
| DC Power | 24-32VDC @ 3A |
| Dimensions | 7.5”x3.5”x1” |
Certifications






