
Shireen 4.4~6.0 GHz Bi-directional Amplifier 40 Watt Output
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
Shireen's low SWaP series 40 Watt bi-directional amplifier delivers exceptional RF performance in an ultra-compact, lightweight form factor. Designed for SDRs, embedded RF systems, fixed, mobile, and aerial platforms, this rugged amplifier supports 4.4~6.0 GHz military frequency bands, rapid switching technology, and high transmit gain for low-power radios. Ideal for OEM integrators, military, and advanced communications applications.
Key Features
Low SWaP
Miniature form factor — highest power in its size and weight class
Rapid Switching
Latest rapid switching technology for high-speed modulated signals
Versatile Bands
Offered in military bands of 4.4~5GHz and 5~6GHz
Manual Control
Manual switching via 3V/5V TTL for flexible operation
High Tx Gain
26dB Tx gain ideal for low output-power radios
OEM Ready
Available in OEM packaging for system integrators
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 4400 – 5000 MHz (version A), 5000 – 6000 MHz (version B) |
| Operating Mode | TDD (Time Division Duplex) |
| Transmit Peak Power | 46 dBm |
| Transmit Gain | 26 dB (+/-1) |
| Transmit Input Power | -4 dBm min, 28 dBm max |
| T/R Switching | Auto switching at <1 µs, or via manual 3V / 5V TTL |
| Receive Gain | 10 dB (+/- 2) |
| Noise Figure | <5 dB |
| LED Indicators | Red for Receive (default mode); Green for Transmit |
| DC Power | 10-28 VDC with integrated DC-DC converter; Optional: 28 VDC |
| Power Consumption | With 28 VDC, 30 mA Rx; 1.6 A @ 10 W Tx CW; 2.2 A @ 20 W Tx CW; 3.4 A @ 40 W Tx CW |
| Operating Temperature | -40 °C to + 70 °C (158 °F) with appropriate heatsinking |
| Temperature Sensor | Optional per customer needs |
| Dimensions | 3.1" (78.74mm) x 2.2" (55.9mm) x 0.9" (22.86mm) w/o DC-DC converter; 3.26" (82.8mm) x 2.4" (60.7mm) x 1.39" (35.3mm) w/ DC-DC converter |
| Weight | 5.5 Oz (155.9 g) w/o DC-DC converter; 10.2 Oz (289.2 g) w/ DC-DC converter |
Certifications






