
Hover to zoom
Shireen 3.5GHz 10 Watts Outdoor Amplifier
Brand: ShireenModel: 34105 In Stock
100% GenuineOriginal, factory-validated
Standard Manufacturer WarrantyEnhanced, business-grade
Years of ExpertiseEstablished, delivery-centric
Condition
1
Estimated shipping time across UK: 1-2 business days via DPD , DHL , Parcel Force, & Fedex
Certified Professional Expertise
Product Overview
A highly technological solution for amplifying WiMAX systems. This solid state power amplifier is available with an add-on module configuration and operates with OFDM radios. Besides, it has a very high-linearity communication application.
Key Features
High Peak Power Output
Ideal for powerful communication between 40 and 43 dBm.
Optimized for OFDM Radios
Provides excellent linearity for most new wireless communications standards.
Dual-Use Capability
Can be used as a 1W or 2W amplifier to meet diverse needs in various setups.
Technical Data
| Parameter | Rating / Detail |
|---|---|
| Operating Range | 3300 - 3500 MHz |
| Operating Mode | TDD, Time Division Duplex |
| Transmit Power | 43 dBm, 20 Watts |
| Transmit Gain | 15 dB |
| Transmit Input Power | 3dBm min 30 dBm max |
| Receive Gain | 15 dB (20 dB optional) |
| Noise Figure | ~2.5 dB |
| LED Indicators | Red for Receive (Default Mode), Green for Transmit |
| Power Consumption @ 28V DC | 2.0 amp for Tx and 150mA for Rx modes |
| Operating Temp | -40 °C to + 70 °C |
| DC Power | 28 V DC via red and black wires |
| Dimensions | 3.0”x4.0” (not including SMA connectors) |
Certifications






